Long, too long America
Travelin roads all even and peaceful
you learn´d from joy and prosperity only,
But now, ah now, to learn from crises and anguish
Kapitel 1 behandlar satirikern och humoristen Ring Lardnder, som egentligen hette Ringgold Wilmer Lardner. Han arbetade som sportreporter och det är också sportens värld han skildrar i sina noveller.
Kapitel 2 handlar om Ernest Hemingway och det är så klart honom jag kommer att koncentrera mig på. Ernest Hemingway: You can always come back
Kapitel 3 är också väldigt intressant i samband med Ernest Hemingway. Det handlar nämligen om John Dos Passos. Undertitel: Conversion of a Hero
Kapitel 4 William Faulkner: The Negro and the Female. W F föddes 1897; ett år innan Hemingway och ett år efter Dos Passos. Han växte upp i amerikanska södern där slaveriet satt sin prägel på samhället. Det räglar också Faulkners porträtt av amerikanska södern.
Kapitel 5 presenterar en författare som jag inte läst något av, nämligen Thomas Wolfe: The unfound Door. Kuriosa är att William Faulkner klassade Thomas Wolfe som den främste författaren under The Lost generation-eran, och sig själv som nummer två. Henry Miller skulle senare, på 1950-talet, jämföra beatförfattaren Jack Kerouacs prosa med just Wolfes, vilket inte är så konstigt då Kerouac hade Wolfe som sin främsta förebild i litteraturen.
Kapitel 6 ägnas John Steinbeck: Of Wrath or Joy. Vredens druvor har jag i varje fall läst. Och Öster om Eden. Nobelpriset. Vredens druvor handlar om berättelsen om en fattig familj som flyr från torkan i Oklahoma och försöker hitta ett nytt liv i Kalifornien.
Liana av Martha Gellhorn har jag på svenska, läste en del om Hemingway och hans kvinnor, Don Passos trilogi har jag, massiv
SvaraRaderaSvara
Liana finns tyvärr inte på något närliggande bibliotek. Dos Passos verkar väldigt ordrik. särskilt som jag nu begravt mig i Hemingways mera sparsamma texter
RaderaEn riktig man av Tom Wolfe - not my cup of tea
SvaraRaderaThomas Wolfe är inte samme författare som Tom Wolfe
Raderanamn är inte min starka sida
Radera