Ur En bok om spöken. En kärleksmemoar. Av Siri Hustvedt. Övers.: Anna - Stina Johnson.
söndag 5 april 2026
En smakebit på søndag v. 14 2026
"Kommersiell framgång var inte nödvändigtvis en hedersbetygelse. I en tid präglad av influencers och klick är denna tanke inte längre relevant. Jag går och väntar på en ny romantisk rörelse, en stark motkraft till det digitala tyranniet och dess dolda algoritmer. Jag ser tecken på det här och var, men ungdomarna verkar inte direkt ha någon brådska att göra om den värld som numera mäts i följare."
Etiketter:
Anna-Stina Johnson,
En bok om spöken,
En kärleksmermoar,
Norstedts,
Paul Auster,
Siri Hustvedt
Prenumerera på:
Kommentarer till inlägget (Atom)




lyssnade på henne i Babdel idag, köar för boken
SvaraRaderalyssnade på Play. ska lyssna igen nu är jag snart är klar med boken.
RaderaPratade med en på jobbet som skulle gå och lyssna på henne förra veckan i Sthlm. Själv har jag bara läst en bok av henne och den var fiktiv.
SvaraRaderadet hade varit roligt att lyssna på henne live. dottern missade till sin stora förtret
RaderaAldrig hört om henne, men spännande reflektion där från henne i boken.
SvaraRaderaja ibland säger hon bra saker. ibland självklara
RaderaKänner ju till författaren, men har inte läst något av henne.
SvaraRaderajag tror att det var hennes första, Ögonbindeln, som jag tyckte väldigt mycket om. denna är jag alldeles snart klar med och gillar också
RaderaDet är ingen författare jag känner till
SvaraRaderahon har varit väldigt omskriven nu näe hennes bok om maken kom ut på svenska
RaderaHar inte läst Hustvedt och bara en bok av Auster. Men förr eller senare kanske så...
SvaraRaderajag lästa Austers New York - trilogi som jag var mycket förtjust i. och Hustvedts debutroman Ögonbindeln som jag tyckte mycket om
SvaraRaderaHar läst Ögonbindeln, The Summer Without Men, The Sorrows of an American och Lily Dahls förvandling av Siri Hustvedt.
SvaraRaderaAv Auster har jag läst New York-trilogin, Sunset Park, Orakelnatten och Invisible.
Tack för smakbiten!
Ögonbindeln och Lily Dahl har jag läst och gillat.
SvaraRaderaSommaren utan män var jag inte riktigt förtjust i. New York - trilogin älskade jag, särskilt första delen. Invisible tyckte jag också om