enligt O: Veckans kulturfråga v. 15: Vilken är din favoritläsplats?
Utomhus helt klart. Kan flytta runt i trädgården efter vädret och solen. Altanen om jag behöver vindskydd. Vid sommarhuset under tallarna är helt suveränt. Inomhus: Min fåtölj. Sängläsning har jag plötsligt slutat med av ingen anledning alls. I sängen lyssnar jag i mörkret. På tåget får en sällan någon läsro. Då är jag fullt sysselsatt med att lyssna på alla konversationer som pågår. Buss något lugnare, men då hinner en ju å andra sidan med att se vad en åker förbi. Jag läser obehindrat även vid bilfärd. Om maken kör, vill säga.
onsdag 9 april 2025
Prenumerera på:
Kommentarer till inlägget (Atom)
Härligt att kunna flytta runt både inne och ute, beroende på vädret och ljuset, skönt att nu läsa ute. Tyvärr kan jag inte läsa i spårvagnen, mår illa. Och tycker om att titta ut.
SvaraRaderajag sitter allra helst på altanen
RaderaOj du kan läsa i bilen men inte i sängen, det var lite överraskande!
SvaraRaderajag kan mycket väl läsa i sängen, men jag sitter hellre någonstans och trycker med min bok. till exempel när jag åker bil
SvaraRaderaSer härligt ut!
SvaraRadera