tisdag 4 februari 2025

Tisdagstrion v. 6 2025: Afrika

Mina skrivna ord: Tisdagstrion v. 6: Afrika

1. Den ghanansk - amerikanska författaren Yaa Gyasi har skrivit Vända hem, en fantastisk roman som skildrar slaveriet alltifrån de första slavskeppen från Afrika till Amerika på 1700 -talet och dess återverkningar fram i modern tid. Detta berättas genom en mängd olika människors öden.
 2. Tre starka kvinnor av Marie N´Diaye. Marie N´Diaye är född 1967 i norra Frankrike men hennes far var från Senegal.I hennes uppmärksammade roman Tre starka kvinnor handlar det om en kvinna som återvänder till Senegal för att hörsamma sin fars enträgna kallelse, en europé som gift sig med en afrikansk kvinna och Khady Demba som är barnlös änka och kastas ut av mannens familj och försöker ta sig till Europa. Hon är den som lyckas ha den starkaste självkänslan, men det räcker inte långt.
3.
Tropiska fiskar av Doreen Baingana. En intressant roman som tilldrar sig i Uganda under tiden efter Idi Amin. Tre systrar berättar. De är sinsemellan väldigt olika och det blir också helt olika berättelser. Den allra starkaste berättelsen belyser HIV - problematiken.

2 kommentarer: