Jag börjar med X-kromosomen som är den honliga könskromosomen hos människan och många djurarter. Kvinnor har två X - kromosomer. Jag går inte närmare in på ärftlighetsläran för då kan det bli riktigt besvärligt.
Xenofil är någon som gillar nytt av alla slag; som är nyfiken på nya människor och främmande kulturer och andra länders vanor, mat, språk och traditioner.
Xhosa - ett bantufolk och ett språk i södra Afrika. Uttal: clickljud oH sah. Tänk Miriam Makebas click - song.




Himla bra jobbat! Xenofil har jag aldrig hört, desto fler gånger har jag lyssnat på Makebas odödliga hit och försökt lära mig att klicka, men det har naturligtvis inte lyckats.
SvaraRaderahelt obegripligt hur en bär sig åt för att plötsligt frambringa det där click-ljucet
RaderaDe två sista orden var nya bekantskaper för mig, som sagt varje dag lär man sig något nytt. Ha en fortsatt bra vecka!
SvaraRaderaväldigt roligt att lära nytt varje dag. jag har en jobbig del av veckan kvar
SvaraRaderaÅh vilka BRA ord! TACK för att jag fick lära mig lite nytt.
SvaraRaderaSå BRA X ord Du har 👏 det i mitten var ett ord jag glömt bort att jag visste om och det sista helt okänt.
SvaraRadera