Jag ❤️ Ellen Gunilla Margareta Ponténs stil. Hon var modeskapare, skådespelare och fotomodell. Hon föddes 1929 och dog 2019. Redan som tioåring visste hon att hon ville arbeta med kläder.
Jag ❤️ Leonard Cohens sätt att sjunga och skriva texter. Hans sätt att sjunga gör att en lyssnar på texterna som alltid är tänkvärda.
Jag ❤️ Harry Martinsons stil när han skriver om floran och faunan i det blekingska landskap där han (och jag) föddes
Jag ❤️ barnbarnets coola, tekniska tennisspel och hans otroliga styrka
Jag ❤️ barnbarnets elegans när hon utför sina gymnastiska övningar.
Jag ❤️ Hyacinth Buckets suveräna stil när hon svingar sig över grannens plank med handväskan på armen och hatten på svaj.




Gunilla Pontén - JA! Har en lång rad plagg som hon gjort kvar i garderoben. Snygga, sköna att bära, blir aldrig omoderna (i mitt tycke alltså).
SvaraRaderaBarnbarnsgrejer älskar vi oavbrutet! Liksom Leonard och Hyacinth.
nej, GP är outstanding! liknar ingen annan. barnbarnsgrejer, Leonard C och Hyacinth B är alltid till stor glädje
RaderaGunilla Pontén visste jag inte vem hon var, men skulle nog gillat henne i tonåren, gillade färger och hade egen stil
SvaraRaderaen mycket färgstark och frispråkig person. hon hade mycket ett erbjuda vuxna också
Raderasydde egna kläder för fanns inget att köpa
SvaraRaderadet kan en ju göra, naturligtvis. jag sydde en kjol en gång.sedan gav jag mig ut att cykla och det kom en ilsken hund och bet mig i benen och rev sönder min kjol. det grämde mig
Raderakonstigt om du inte blev hundrädd
Raderadet blev jag faktiskt inte. jag hade en av mina små bröder med mig och jag var ju glad att hunden gav sig på mig och inte honom som nyss lärt sig cykla
SvaraRaderaGunilla Ponten* och Leonard Cohen (jag har fött barn år 1988, till ett kassettband med hans musik) och så att få beskåda barnbarns olika uppvisningar (som bl.a kanske ske i vardagsrummet). Noterar en del vi har gemensamt!
SvaraRadera(*På vinden ska jag ha ett handskrivet brev av G P som jag fick, efter det att jag som ca 12 år gammal skickat modeteckningar till henne brevledes, i vad som kan betecknas som ett idolbrev från ett barn på landsbygden...)
barnbarnstennisen spelas i olika tennishallar. han är så förtjust i sin tennis att han spelar för att det är roligt även när han förlorar. flickbarnbarnet hade timslånga musikaliska föreställningar hemma i köket för föräldrar och morföräldrar när hon var riktigt liten. en del har jag inspelat. kul med ditt brev till GP!
RaderaLeonard Cohen och hans säregna sätt att sjunga älskar jag. Jag är inte duktig på att lyssna på låttexter, men i hans fall går det inte att undvika, även om man ville.
SvaraRaderaGunilla Pontén var före sin tid, dessvärre för mig. För när hon var inne hade jag inte pengar att köpa hennes kläder...
Hyacinth Bucket ringer en klocka. Henne har jag absolut sett på tv, men jag minns inte inte vilken serie...
LC tröttnar en inte på. passar i alla lägen. GP var dyr absolut. Keeping up appearances heter TV - serien med Hyacinth Bucket. tror att du kan hitta det någonstans. jag brukar leta upp henne och se några avsnitt när jag tycker att allt är hopplöst
SvaraRadera