söndag 10 augusti 2025
En smakebit på søndag v. 32 2025
lördag 9 augusti 2025
Veckans mening v. 32
MIN
Robert på bokbloggen Mina skrivna ord: "Varje lördag presenterar jag en mening från boken jag läser. En mening som har fått mig att stanna upp. Den kan vara humoristisk, men den kan även vara allvarlig. En mening att lägga några sekunder på. Häng på!" Min Veckans mening v. 32 kommer från en bok jag läst ut och varmt kan rekommendera, nämligen Pizzeria Roma av Elin Persson." Det spelar ingen roll hur mycket pengar man har - en kompressor låter alltid likadant."
fredag 8 augusti 2025
Fem en fredag v. 32 2025: Du själv
elisamatilda: Fem en fredag v. 32 2025: Du själv
- Vad i dig har du försökt ändra på, men som kanske inte behöver ändras? Min längd, min vikt, mitt hår, mitt namn, you name it!
- När blir du för mycket – och när blir du för liten? Två frågor i en. 1/När jag bestämt vill förfäkta en åsikt. 2/ När jag känner att jag inte är tillräcklig.
- Vad tycker du om att få vara – men bara i vissa (sällsynta) sammanhang? I centrum
- Vad brukar du säga att du ”borde” göra, men ännu inte har börjat? Det är väldigt mycket. Till exempel repetera lite japanska, städa i det stora skåpet innehållande glas av olika slag, ljusstakar, vaser och en mängd saker som inte skulle vara där, plantera om krukväxter, städa i trädgården, skriva brev och ringa till folk som jag inte sett på länge eller som jag vet är sjuka
- När känner du dig som mest mottaglig för förändring? Varje vaken minut.
torsdag 7 augusti 2025
Pizzeria Roma
Titel: Pizzeria Roma
Författare: Elin Persson
Förlag: Wahlström & Widstrand
Tryckår: 2025
Antal sidor: 323
Uppläsare: Lennart Jähkel
onsdag 6 augusti 2025
Skånska operan



tisdag 5 augusti 2025
Tisdagstrion v. 32: Östeuropa
Robert på bokbloggen Mina skrivna ord: Tisdagstrion v. 32:Östeuropa
Vad är då Östeuropa? Jo: Ryssland, Georgien, Belarus, Armenien, Rumänien, Bulgarien, Ukraina, Azerbadjan, Moldavien
1. Tre äpplen föll från himlen av Narine Abgarjan I den lilla bergsbyn, Maran i Armenien, finns inte många familjer kvar och alla yngre människor har lämnat. Sevojants Anatolia är femtioåtta år och yngst i byn. Som läsare kommer man snart in i det enkla bylivet och deltar i människornas göranden och låtanden och fäster sig vid de olika personerna och deras berättelser. De har utstått mycket av krig, svält, naturkatastrofer och död.
2. I skugga av min bror av Uwe Timm . Författaren försöker förstå varför hans 19 - årige bror Heinz frivilligt anmäler sig till Waffen - SS. Broderns dagbok och brev från Ukraina ger inte mycken ledning.Möjligen kan sista
dagboksanteckningen antyda att han börjat reflektera över vad han och de
andra insatsstyrkorna - ledda av akademiskt utbildat befäl -
egentligen höll på med i Ukraina.
3. Kupé nr. 6 av Rosa Liksom pseud. för Anni Ylävaara född 1958) berättar om en resa på Transsibiriska järnvägen från Moskva till Ulan Bator i mitten av 80 - talet, en tid innan kärnkraftsolyckan i Tjernobyloch Sovjetstatens sammanbrott. Två mycket olika människor kommer att dela kupé under den mer än månadslånga resan.Mannen är i fyrtiofemårsåldern och reser till ett arbete i byggbranschen. Flickan är en ung studerande som flyr ett märkligt triangeldrama.
måndag 4 augusti 2025
Omöjliga varelser
Plötsligt läste/lyssnade jag på Omöjliga varelser av Katherine Rundell och det med stor behållning. Fantasy är vanligtvis inte min tekopp. Men den här blev jag riktigt förtjust i. Inte minst för alla de omöjliga varelserna i Arkipelagen. Somliga är de klassiska fantasyvarelserna; grip, kentaur, enhörning, drake m. fl. Utöver dessa finns havsvidunder, karkadanner, mantikoror, rartatoskor och dessutom en otäck gris, twrch tryth som en gång lär ha ridits av kung Arthur. För den som vill veta mera inleds boken med ett bestiarium och en karta över Arkipelagen, den hemliga platsen omsorgsfullt gömd för att skyddas från oss. Huvudperson är Christoffer Forrester 12 år, som bor hos sin morfar i Skottland. Släkten vaktar dörren mellan utomvärlden och Arkipelagen. Mal är en liten stursk tös som är ämnad för stora uppgifter. Men det är det ingen som vet ännu. Inte hon själv heller. Inte heller förstår någon varför hon jagas av en mördare med stor kniv. Arkipelagen består av 34 öar och är den sista magiska platsen. Men nu börjar det spridas förstörelse på öarna. Glimret som är upphovet till magin håller på att ta slut; ekosystemet är rubbat. Christoffer och Mal tar sig an saken på samma gång som de flyr undan mördaren. De seglar runt bland öarna. Bärsärken, den store Natthand med ring i örat, är till stor hjälp med sin erfarenhet och styrka. Det är något särskilt med det barnet, säger han om Mal. Han har så rätt. Det är något speciellt med Christoffer också. Alla djur flockas omkring honom. Irian är havsforskare som tappat tron på forskningen och hela den akademiska världen. Hon och Natthand finner varandra. Christoffer och Mal är väldigt goda vänner. Vänskap skattas högt inom fantasy. Men vänskap och kärlek kostar. Omöjliga varelser innehåller vackra naturbeskrivningar som påminner oss om skönheten i världen. Magin, fantasin behöver lyftas fram igen. Författaren är utbildad i Oxford i likhet med flera andra kända fantasyförfattare, t. ex. Tolkien och C S Lewis. Katherine Rundell har skrivit sin doktorsavhandling om 1600 - talspoeten John Donne. Omöjliga varelser är första delen i en trilogi.
Titel: Omöjliga varelser
Författare: Katherine Rundell
Översättare: Fredrika Spindler
Förlag: Wahlström& Widstrand
Tryckår: 2025
Antal sidor: 390
söndag 3 augusti 2025
Just nu
Kulturkollo: Just nu i augusti.
Just nu läser jag Natten är ljuv av Scott Fitzgerald och Charleston av hans hustru Zelda Fitzgerald. Och En fest för livet av Ernest Hemingway. Jag har fastnat där på 20 - talet.
Just nu lyssnar jag på Pizzeria Romana av Elin Persson. Lennart Jähkel läser jättebra. Romanen handlar om Magnus som är svetsare och nu fått värk i ben och rygg och får Citodon mot smärtorna i väntan på operation. Det är en berättelse utan stora sensationer. Den handlar om ett helt vanligt människoliv. Men jag kan tycka att Magnus verkar äldre än sina 60, vilket ju kan bero på arbetet. Ingen har berättat för mig om en svetsares arbetsvillkor tidigare.
Just nu ser jag en besynnerlig men säkert väldigt bra kriminalthriller på SVT Play som heter The Shadow Line. Det svåra med den serien är att jag inte kan skilja mellan brottslingarna och poliserna. Det verkar finnas hemliga band kors och tvärs mellan de kriminella och de som borde vara icke - kriminella. Har sett tre av sju avsnitt.
Just nu njuter jag av utomhuslivet och att det faktiskt kommit ett par livgivande regn. Det går bra att läsa ute och det är ganska ljust klockan 22 på kvällen.
Just nu längtar jag efter en förlängning av sommaren och ljuset och därmed en förlängning av utomhuslivet som bekommer en så väl.
En smakebit på søndag v. 31 2025
" Några kilometer från havet, där pinjerna lämnar plats åt dammiga popplar, ligger en enslig järnvägsanhalt varifrån denna junimorgon 1925 en cabriolet förde en kvinna och hennes dotter ner till Gausses hotell. Moderns ansikte var fortfarande vackert, men hade börjat fläckas av tunna brustna ådror, ansiktsuttrycket lugnt och uppmärksamt på ett trevligt sätt. Betraktarens ögon drogs emellertid snabbt till hennes dotter som hade ett magiskt skimmer i sina rosa handflator och kinder som lyste med en underbar glöd. Hennes känsliga, höga panna sluttade mjukt upp mot det ställe där håret, som omslöt den som en vapensköld, exploderade i lockar, vågor och virvlar av askblont och guld. Hennes kropp balanserade bräckligt på barndomens yttersta rand - hon var nästan arton men daggen vilade fortfarande på henne. När havet och himlen trädde fram under de båda i en tunn het linje sa modern: "Någonting säger mig att vi inte kommer att tycka om det här stället." - "Jag vill i vilket fall som helst åka hem", svarade flickan."
I nyöversättning av Linda Skugge.
lördag 2 augusti 2025
Just nu i augusti
Klimakteriehäxan har börjat med en lägesrapport när det är dags för månadsskifte. I nedlagda Kulturkollos efterföljd. Och så klart hänger vi på! Just nu i augusti:
Just nu läser jag Natten är ljuv av Scott Fitzgerald och Charleston av hans hustru Zelda Fitzgerald. Och En fest för livet av Ernest Hemingway. Jag har fastnat där på 20 - talet.
Just nu lyssnar jag på Pizzeria Romana av Elin Persson. Lennart Jähkel läser jättebra. Romanen handlar om Magnus som är svetsare och nu fått värk i ben och rygg och får Citodon mot smärtorna i väntan på operation. Det är en berättelse utan stora sensationer. Den handlar om ett helt vanligt människoliv. Men jag kan tycka att Magnus verkar äldre än sina 60, vilket ju kan bero på arbetet. Ingen har berättat för mig om en svetsares arbetsvillkor tidigare.
Just nu ser jag en besynnerlig men säkert väldigt bra kriminalthriller på SVT Play som heter The Shadow Line. Det svåra med den serien är att jag inte kan skilja mellan brottslingarna och poliserna. Det verkar finnas hemliga band kors och tvärs mellan de kriminella och de som borde vara icke - kriminella. Har sett tre av sju avsnitt.
Just nu längtar jag efter en förlängning av sommaren och ljuset och därmed en förlängning av utomhuslivet som bekommer en så väl.
Veckans mening v. 31 2025
MIN
Robert på bokbloggen Mina skrivna ord:"Varje lördag presenterar jag en mening från boken jag läser. En mening som har fått mig att stanna upp. Den kan vara humoristisk, men den kan även vara allvarlig. En mening att lägga några sekunder på."Min Veckans mening v. 31 kommer från Omöjliga varelser av Katherine Rundell.
"Han såg ut som en brottsplats på två ben."
fredag 1 augusti 2025
Fem en fredag v. 31 2025: Mera sommar
elisamatilda: Fem en fredag v. 31: Mera sommar
1. Vad var du orolig för i början av sommaren som inte blev något alls? Regn, förstås
2. Vad har du unnat dig mer av än vanligt? Bigarråer